SUTU

SUTU je zlínská oděvní značka pomalé módy, která od roku 2017 tvoří v principech trvalé udržitelnosti s ohledem na životní prostředí a etiku práce. Téma pomalé módy nás zajímá opravdu do hloubky a stále hledáme nové cesty a způsoby.

SUTU je úcta k místu, odkud pocházím, úcta ke kořenům. SUTU je vědomí, že jsem tady, dívám se okolo sebe, tvořím. 

slow fashion

Pomalá móda a udržitelnost jsou stále více skloňovaná slova napříč odvětvími. Co to však je a jak k tomu každá značka přistupuje se komunikuje už méně, proto jsme vytvořili přehledný kodex toho, co znamená pojem “slow fashion” pro nás. Je to především kombinace přístupů a také vnitřní filozofie, která celou naši tvorbu protkává a především pružné přemýšlení o tom, jak tvořit věci, které mají hodnotu, dají se dobře kombinovat a vydrží s vámi dlouho.

deadstock

Nevyužité skladové zásoby textilních firem, šicích dílen, švadlen ale také našich babiček. Zkrátka role látek, které někde leží a nikdo okolo nich neví co s nimi. Takových textilních sirotků se velmi rádi ujímáme a vymýšlíme, jak nejlépe s nimi naložit. Je to přístup, který redukuje textilní odpad a přiřazuje hodnotu nevyužitým věcem, podobně jako upcycling.

udržitelné materiály

Při uplatňování tohoto přístupu zařazujeme do výroby materiály, které jsou svou výrobou udržitelné a jejich certifikáty zaručují většinou sociální a enviromentální aspekt. Jsou to například bavlněné látky s certifikací GOTS, TENCEL™  a podobně. Tento výrobní sektor se stále vyvíjí, proto sledujeme trendy a zvažujeme, co zařazovat do výroby – do této sekce například nezařazujeme recyklovaný polyester, protože ho ani v jeho recyklované formě nepovažujeme vhodný pro použití na tělo. Existuje však odvětví, kde může mít své dobré zastoupení, jako jsou například funkční oděvy, především plavky. Vše je tedy hlavně o tom, klást si stále dokola otázky a hledat nejlepší odpovědi. Nic není černobílé.

lokální materiály

V České republice, existuje stále několik textilních firem, které ze vyrábějí látky. I když původní suroviny na zpracování se nepěstují u nás, přesto se větší část výrobního cyklu pak děje na území naší země. Považujeme za důležité podporovat lokální firmy a jejich rozvoj. Díky nim mají lidé v naši zemi práci a také tím roste jejich možnost posouvat výrobu dál, například zpracováváním ekologičtějších surovin jako len, konopí a nebo bavlny s GOTS certifikací apod. Lokální rozvoj, vzájemná ekonomická a sociální podpora je zkrátka velmi důležitá. Společně tak jako společnost může růst a zlepšovat podmínky okolo nás.

upcycling

Kolekce SUTU ZAS – volně přeloženo “jsem tady zase” je kolekce oblečení, založená kompletně na upcyclingu, tedy přešívání starých věcí na nové. Protože nikdy nevíme co objevíme, je to dobrodružná cesta, která vrací do oběhu věci, které už jsou zdánlivě mimo hru. Redukujeme tímto přístupem věci, které už nemají využití, hledáme a pozvedáváme hodnotu. 

odpovědnost

Odpovědný přístup k případným nedostatkům. Každý děláme chyby, občas se něco nepovede. Švy jsou někdy neposedné, látka může mít výrobní vadu a i když se snažíme, aby vše bylo perfektní, jsme si vědomi toho, že se vyskytují i chyby. Zakládáme si však na tom, že se k reklamacím stavíme čelem a je naší prioritou, abychom se postarali o vaši spokojenost.